Find our worship services online every Sunday at 11:00 amWorship with us online!

Leadership at Saint John's

 

The Committee on Nominations and Leadership Development  2021  

 

Church Council

  • Chair, Joel Knight  
  • Vice-Chair, Brett Arnold  
  • Lay Leader, Tracy Burger  
  • Church Treasurer, John German  
  • Assistant Church Treasurer, Peyton Middleton 
  • Assistant Church Treasurer elect, Sheila Wojcik 
  • Church Secretary, Maggie Wolfe 
  • Coordinator, We Are Called, Karen Phillips 
  • Representative, Congregational Care, Paul Mollenhauer  
  • Chair, Intentional Faith Development, Patsy Hickey  
  • Chair, Passionate Worship, Don Anderson  
  • Chair, Hospitality, Jim Newman  
  • Co-chairs, Risk-Taking Mission and Service Deborah Dorff, and Lyn Loeffler 
  • Chair, Youth Council, Erin Arnold 
  • Chair, Children and Family Ministries, Kay Gooch  
  • Chair, Staff-Parish Relations, Jennifer Heath  
  • Chair, Board of Trustees, elected by committee, Cathy Kyle 
  • Chair, Committee on Finance, Adam Haynes  
  • Chair, Endowment Committee elected by committee, Karen Ann Norris  
  • Grace Garden Board, Rep. Kim Watts  
  • UMW President or Representative, Frances Pierson  
  • At-Large Member, Shirley Dickson (2023)  
  • At-Large Member, Martha McGlothlin (2022)   
  • At-Large Member, Kathleen Harrington (2021)  
  • Pastors, Cheryl Broome, Hilary Marchbanks  
  • Annual Conference Lay Delegates Saul Pacheco, John Thomason, Pat Stewart (Alternate,  
  • Maggie Wolfe) 

  


Committee on Nominations and Leadership Development   

Chair: Hilary Marchbanks, Ex-officio: Lay Leader, Tracy Burger  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Joel Knight  

Stacy Sparks  

Sue Hill 

Janna Nall  

Rebecca Witte  

Brett Arnold 

Becky Mitschke  

Martha McGlothlin  

Dick Senn 

  

Committee On Hospitality 

Chair: Jim Newman, Staff: Rebecca Witte 

Class of 2021   

Class of 2022  

Class of 2023 

Shirley Dickson  

Geralda Britt   

Javi Schultze 

Donna Beth McCormick 

Marita Rodgers  

Gary Flemmons 

Robert Musick  

Michael McPhaul   

Susie Brown 

Zada Doherty   

Brooke Broberg  

Janelle Carey 

Nancy Williams  

Jim Newman 

 

 

   

Committee on Passionate Worship   

Chair: Don Anderson, Staff: Cina Crisara  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Cate Nollert  

Angela Wallace  

Don Anderson 

Rebecca Witte 

Kassi Hardee  

Mary Foster 

John Thomason 

Nathan Dooley  

Susanne Slay-Westbrook 

Youth representatives, TBD 

Jessica Foulke  

 

 

Aileen Kishi  

 

 

Eric Metcalf 

 

  

Committee on Intentional Faith Development   

Chair: Patsy Hickey, Staff: Shelley Walters  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Patsy Hickey  

Jim Newman  

Trista Allen 

Laura Dooley 

Nicole Netherton  

Becky Mitschke 

Miranda Cheatham 

Midge Epstein 

Audrey Hinds 

  

 

Committee on Risk-Taking Mission and Service   

Co-Chairs: Deborah Dorff, and Lyn Loeffler     Staff: Randy Knighten  

Ex-officio: Dist. Bd. Of Missions, Jane German   Adjunct: Mark Nixon, Hands on Housing  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Al Lindsey  

Kathleen Harrington  

Brenda Schoolfield 

Lyn Loeffler  

Elizabeth Shouba  

 

Karen Phillips  

 

 

Mary Kahle  

  

 

Deborah Dorff  

  

 

Mary Sparks - Y 

 

 

 

You Are Called   

Coordinator, Karen Phillips; Assistant Coordinator, Martha McGlothlin   

Staff: Duane Roth, Shelley Walters  

  

Children and Family Ministries Committee   

Chair: Kay Gooch, Staff: Laura Schwarcz  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Alyssa Sparks Y  

Rachael Parsons  

Sarah Huang 

Kay Gooch  

Becky McPhaul  

Jessica Schumacher 

Brock Gregg  

Michelle Clawson  

Tres Hinds 

  

Sallie Sassano  

 

  

Youth Council   

Chair: Erin Arnold Staff Shelley Walters 

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Stacy Sparks  

Peggy Wilson  

Margaret McKinion 

Ryan Marchbanks  

Kassi Hardee  

Erin Arnold 

Melissa Rosales 

Stacy Brick  

Andy Hutton 

 

Youth Leadership Committee: Alyssa Sparks, Michael Alverson, Ella Tovo-Hurt, Draden Jones  

  


Staff-Parish Relations Committee  

Chair: Jennifer Heath Staff: Hilary Marchbanks  

Ex-officio: Conf. Delegate, John Thomason, Lay Leader, Tracy Burger  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Miriam Hill  

Christine Dixon  

Brittany Whittle 

Tim Hill  

Chris Sparks   

Sarah Doty 

Karen Alexander   

Jennifer Heath  

Sheila Wojcik 

  

 Board of Trustees   

Chair: Cathy Kyle Staff: Duane Roth, Rick Beaird  

Ex-officio: Finance Rep, Finance elects; Council Ch., Joel Knight; Secretary, (self-selected); Forward Steps consultant: Tim Hill; Grace Garden Representative, Grace Garden elects  

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Tom Nall  

Ken Burger   

Julie Peckham 

Cathy Kyle  

Shari Holland  

Kevin Hutchinson 

Peggy Wilson  

Rick Schumacher  

Angela Russell 

  

Committee on Finance   

Chair: Adam Haynes, Staff: Duane Roth, Hilary Marchbanks  

Ex-officio: Council Ch., Joel Knight; Lay Leader, Tracy Burger; Treas., John German; Assist Treas., Peyton Middleton; Assist Treas. Elect, Sheila Wojcik; SPRC Ch., Jennifer Heath; Trustee Rep, elected by Trustees 

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Margie Shoppe  

Dan Brown  

Ryan Whittle 

Dick Senn  

Paul Hudson  

Dan Heath 

Bill Fivecoat  

Duff Stewart  

Brenda Smith 

  

Committee on Endowment   

Chair: Karen Norris Staff: Duane Roth  

Ex-officio: Council Ch., Joel Knight; Trustees Ch., Cathy Kyle; Finance Ch., Adam Haynes 

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Pat Tippie  

Rowland Curry  

Nancy Williams 

Karen Norris  

Peyton Middleton 

Martha McGlothlin 

  


Memorials Committee   

Chair: Zada Doherty Staff: Cheryl Broome   

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Sarah Howell  

Jane German  

Zada Doherty 

Laura Dooley  

Catherine Day  

Mamie Fulmer 

Grace Garden Board   

Kim Watts, chair (2021)      Laura Schwarcz, staff liaison   

Class of 2021  

Class of 2022  

Class of 2023 

Dan Brown   

Carrie Francis  

Stephanie McFarland 

Erin Schroeder  

Jonathan Hoyle  

Carolyn Beaird 

 


Research Team, LGBTQ 
Staff: Hilary Marchbanks, Shelley Walters 
Team: Rowland Curry, Maggie Wolfe, Cathy Kyle, Kathleen Harrington, Deirdre Walsh, Beth McHorse, Cate Nollert (ex officio members: Lay Leader Tracy Burger, Council Chair Joel Knight) 

Research Team, Diversity and Inclusion 
Staff: Hilary Marchbanks, Randy Knighten 
Team: Saul Pacheco, Midge Epstein, Deborah Dorff, Anne Mund, Patsy Hickey, Pat Stewart, Ruth Airhart, Jim Newman, Georjean Blanton, Laura Dooley, Stacy Sparks